Masovni protesti lekara u Indiji

Višednevni protesti su izbili širom Indije nakon ubistva 31-godišnje doktorke, koja je preminula od posledice seksualnog nasilja. Procene govore da se stotine hiljada zdravstvenih radnika_ca, prvenstveno žena, udružilo kako bi protestovali protiv rodno zasnovanog nasilja, problema koji u Indiji postoji decenijama.


Šta je izazvalo protest?

U subotu, 09.08.2024. godine, u državnoj bolnici R. G. Kar (medicinski fakultet i bolnica) u gradu Kolkota, Zapadni Bengal, pronađeno je beživotno telo 31-godišnje lekarke. Prema izveštaju france24.com, ubijena doktorka je pronađena u sali za seminare u nastavnoj bolnici, gde se pretpostavlja da je otišla na pauzu tokom 36-časovne smene, jer bolnica ne poseduje adekvatne prostorije za osoblje. Obdukcija je potvrdila da je preminula usled seksualnog nasilja. Roditelji preminule lekarke su apelovali na Visoki sud u Kolkati, verujući da je u zločinu umešano više osoba.


Reakcije lekara_ki i javnosti

Indijsko medicinsko udruženje pozvalo je na zatvaranje bolnica širom zemlje na 24 sata, osim za hitne slučajeve. Štrajk je započeo u subotu, 10.08.2024. godine u 06:00 i završio se sledećeg dana u isto vreme.

Odlučni samo da ne pokleknemo pod pritiscima da zaćutimo“, izjavila je doktorka Shereza Shaw, prnosi france24.com, „Protesti će trajati dok ne dobijemo pravdu.

Pored poziva na štrajk, upućeno je pismo premijeru Narendri Modiju, u kojem se naglašava da 60% lekara u Indiji čine žene, što dodatno ističe potrebu za hitnom intervencijom radi osiguranja njihove bezbednosti. Iako je 24-časovni štrajk završen, neki lekari su nastavili sa obustavom rada, zahtevajući pravdu za svoju ubijenu koleginicu.

U prethodnih nekoliko dana, neki lekari, poput grupe iz Nju Delhija, pokušali su da uspostave ograničenu besplatnu zdravstvenu nego kao deo protesta, dok većina odbija da prima pacijente koji nisu hitni slučajevi. Vlada Indije je apelovala na lekare da se vrate na posao, ali su lekari odlučni da nastave sa štrajkom dok se njihovi zahtevi ne ispune.

U sredu, 14.08.2024. godine, desetine hiljada žena širom Zapadnog Bengala učestvovale su u maršu „Povratimo noć“ (Reclaim the Night), zahtevajući pravo na život bez straha. „Oseća se kao da se nada vraća.“, rekla je jedna od učesnica protesta dok su marširale kroz Kolkotu, prenosi BBC.

Dan nezavisnosti Indije, 15.08.2024., ovde godine obeležen je i masovnim protestima širom zemlje. Umesto uobičajenih proslava, ovaj dan je poslužio kao platforma za izražavanje gneva i nezadovoljstva zbog nasilja nad ženama, kao i neadekvatne reakcije vlasti. U glavnim gradovima poput Nju Delhija, Mumbaj i Kolkote, hiljade lekara, zdravstvenih radnika i aktivista okupilo se kako bi zahtevali pravdu i sigurnost za žene.

U nju Delhiju, protesti su počeli okupljanjem ispred Indijske kapije, gde su demonstranti nosili transparente sa natpisima „Pravda za doktorku“ i „Bezbednost za sve žene“. Protestani su zauzeli ulice, ometajući saobraćaj i privlačeći pažnju međunarodnih medija.

Naš glas neće biti ućutkan ni na dan kada slavimo slobodu. Borimo se za slobodu od straha.“, izjavio je jedan od učesnika protesta za Al Jazeeru.


Rodno zasnovano nasilje u Indiji

Rodno zasnovano nasilje predstavlja duboko ukorenjen problem u indijskom društvu, prožet kroz sve aspekte života žena, od svakodnevnik iskustava do najekstremnijih oblika nasilja. Uprkos pravnim reformama, poput pooštravanje kazni za seksualno nasilje nakon slučaja u Delhiju 2012. godine, realnost za mnoge žene ostaje surova i zastrašujuća.

Prema podacima Nacionalnog biroa za evidenciju kriminala, samo u 2022. godini, prijavljeno je preko 31.000 slučajeva silovanja, što je prosečno 86 slučajeva dnevno. Međutim, ovaj broj predstavlja samo vrh ledenog brega, s obzirom na to da mnoge prebroditeljke ne prijavljuju zbog stigme, straha od odmazde ili nepoverenja u pravosudni sistem. Zakonodavne promene, poput Zakona o sprečavanju nasilja nad ženama iz 2013. godine, donele su određene promene, ali nisu uspele da reše strukturne probleme koji omogućavaju da nasilje nad ženama ostane rasprostranjeno.

Jedan od najproblematičnijih aspekata rodno zasnovanog nasilja u Indiji jeste ukorenjena kultura tišine i sramote koja okružuje seksualno nasilje. Prebroditeljke su često suočene sa pritiscima da ćute o onome što im se dogodilo, jer iznošenje ovih pitanja u javnosti može dovesti do socijalne izolacije. Takođe, pravosudni sistem je često neprijateljski nastrojen prema ženama, sa dugotrajnim procesima, pristrasnim istragama i slično.

Fotografija:Novinarke protiv nasilja / Angela Stevanović

Nasilje nad ženama u Indiji nije samo pitanje individualnih zločina, već duboko povezano sa društvenim normama i hijerarhijama koje žene oduzimaju moć i autonomiju. Tradicionalne rodne uloge, koje favorizuju muškarce i očekuju od žene da budu pokorne, održavaju se kroz obrazovanje, medije i religijske prakse. Iz tih razloga žene u bračnim zajednicama ne mogu da prijave seksualno nasilje, prvo što se od njih očekuje da ispune svoje „bračnu dužnost“ a drugo što zakon ne prepoznaje ovo kao delo. Takođe, problem je pogoršan ekonomskom zavisnošću žena, koja ih često sprečava da napuste nasilne odnose ili da prijave nasilje.

Žene iz marginalizovanih zajednica, uključujući dalite (kasta „nedodirljive“) i muslimanke, često su dvostruko viktimizovane – zbog svog roda i zbog svoje etničke/verske/kastinske pripadnosti. Ove žene su neproporcionalno izložene seksualnom nasilju, a zločin protiv njih često prolaze nekažnjeno zbog duboko ukorenjenih predrasuda i diskriminacije u pravosudnom sistemu.


Rodno zasnovano nasilje u Indiji ostaje jedan od najizazovnijih društvenih problema sa kojima se zemlja suočava. Iako pravne reforme i masovni protesti poslednjih godina donekle osvetlili ovu temu i podigli svest, korenite promene su još uvek neophodne. Smrt mlade doktorke u Kolkoti i protesti koji su usledili, posebno na Dan nezavisnosti, naglašavaju hitnost ovog problema i pokazuju da borba za bezbednost i dostojanstvo žena ne može biti odložena.

Komentari

Leave a reply

Molimo Vas, unesite komentar
Please enter your name here

Preporučujemo

Instagram

Jachim zoomira nedelju

Preporučujemo

Najnovije

GLEDAJ

Još