Da li film u isto vreme može biti priča o partnerskom zlostavljanju i romantična komedija? Upitno je, ali to je ono što bi smo shvatili o novom filmu koji je došao u bioskope „It ends with us“, ukoliko bi samo pratili intervjue dvoje glavnih glumaca. Umesto tematike, u prvim nedeljama od njegove pojave u bioskopima, film je zasenila navodna drama unutar glumačkog ansambla.
Film „It ends with us“ rađen je po uzoru na istoimenu knjigu Kolin Huver, koja je izašla 2016. godine. Iako su brojne knjige Huver, kritikovane zbog romantizacije nasilja i toksičnih odnosa, ovo nije jedna od takvih knjiga. Zapravo, knjiga prati Lily Bloom, vlasnicu cvećare, koja ulazi u vezu sa Rajlom Kinkejdom, međutim Lili brzo postaje prebroditeljka partnerskog nasilja, kakvo je i njena majka preživljavala.
Samo značenje naziva knjige i filma „Sa nama se završava“, označava borbu za kraj generacijske traume. Kako je i Lilina majka preživljavala nasilje od strane Lilinog oca, Lili nije želela da ona i njeno dete prolaze kroz isto. Iako naravno, nesavršena, mnoge žene poistovetile su se sa pričom ispričanom u ovoj knjizi i sa glavnom junakinjom.
Iz svih gore navedenih razloga, fanovi knjige očekivali su da se temi partnerskog i porodičnog nasilja pristupi ozbiljno, s obzirom na to da je glavni fokus knjige upravo to. Međutim, promocija filma je izgledala malo drugačije od očekivanog.
PROMOCIJA FILMA
Prvenstven izgled promotivnog materijala dosta se razlikovao od onog koji gledamo danas. Inicijalni dizajn postera, još uvek se nalazi na instagram profilu Džastina Baldonija, reditelja i glumca koji igra ulogu Rajla. Na ovom posteru se zapravo i vidi inicijalna ideja i poruka u rečenici „We break the pattern, or the pattern breaks us“.
Međutim, ukoliko sada uđemo na društvene mreže namenjene promociji filma, videćemo da se sve pretvorilo u barbifikaciju i ovog filma. Koristi se to što je Lili vlasnica cvećare, te je ceo film postao tematski cvetni. Trenutak kada je većina fanova krenula da kritikuje ovakvu promenu imidža filma, desio se nakon snimka gde Blejk Lajvli, glavna glumica, poziva devojke da sa svojim drugaricama i u cvetnim haljinama dođu i pogledaju film.
Sve ovo i ne bi bilo toliko strašno ukoliko bi u drugim press turama Blejk Lajvli pričala o partnerskom nasilju, jer igra ulogu devojke koja ga preživljava, te se negde i očekuje da se bavila tom temom u svojoj pripremi. Međutim, isključivo je vidimo kako govorio o tome da „mi nismo samo nasilje koje doživljavamo“.
Ova rečenica jeste tačna, ali po mnogim fanovima knjige predstavlja potpuno njeno nerazumevanje. Zapravo, tema prekida generacijskih trauma veoma je važna, jer se sa njom bore skoro sve žene ovog sveta. Jako je teško izaći iz tog ciklusa, a kamoli biti osoba u porodici koja će to prva prekinuti. Rečenica „mi nismo nasilje koje preživljavamo“ donekle umanjuje bitku koju prebroditeljke preživljavaju.
Tek nakon što je ceo internet počeo da negoduje ovakvu promociju, „It ends with us“ je na svojim profilima na društvenim mrežama podelio toolkit o tome kako i kome se obratiti ukoliko preživljavate partnersko nasilje.
NESUGLASICE PRILIKOM KREIRANJA FILMA
Razlike u promociji, samo su otvorile pandorinu kutiju problema tokom i nakon snimanja ovog filma. Naime, pored toga što je Baldoni glumac, on je i reditelj ovog filma koji na njemu radi još od 2019. godine. Blejk Lajvli, pored toga što glumi u filmu ona ga takođe i producira, što znači da ima reči u tome kako će izgledati ovaj film.
Spekulacije oko toga da se ovo dvoje ne slažu pokrenute su jer se Baldoni retko kad pojavljivao sa Lajvli u intervjuima, ali i sa ostalim glumcima. Tablodi su potpirivali vatru navodim izvorima koji su bili prisutni na setu koji su primetili raspravljanje. Sve je postalo još gore onog trenutka kada je Baldoni upitan da li će on biti režiser i nastavka. Odgovorio je da je „Blejk spremna za tu ulogu“.
Lajvli je u jednom intervjuu čak govorila i o tome kako je njen muž Rajan Renolds učestvovao u pisanju „ikonične scene na krovu zgrade“. Međutim, snimanje se održavalo u vreme štrajka glumaca i scenarista, kada je upravo zbog štrajka i solidarnosti sa scenaristima bilo zabranjeno menjanje teksta. Ukoliko je tačan navod Lajvli, to bi značilo da je Renolds prekršio štrajk čiji je bio deo kao član sindikata glumaca.
KRITIKE FILMA
Kritike filma su oprečne, s jedne strane mnogima se film svideo i smatraju da je na odličan način prikazana tema partnerskog nasilja. Isto je bio i slučaj s knjigom. S druge strane, mnogi i dalje misle da je u delovima filma romantizovano nasilje.
Drugi kritičari nisu zadovoljni načinom na koji je Blejk pristupila liku Lili Bloom, ali naravno sve se može različito interpretirati. Moguće je da je i mnogim kritičarima neadekvatan marketing uticao na percepciju celog filma. Svakako stoji činjenica da ne postoji disklejmer pre filma o čemu se radi, što ne bi trebalo da bude praksa. Uz to, ako već nema disklejmera, onda treba tokom promovisanja filma pričati o tome o čemu se radi i objasniti temu, u ovom slučaju partnerskog nasilja.
Naslovna Fotografija: Marija Erdelji / Novinarke protiv nasilja