Srbija se nalazi na 25 mestu kvalifikovanih zemalja koje se bore protiv gladi, prema Globalnom indeksu gladi. Glad se takođe poklapa sa niskom sigurnošću hrane – štetnim statusom sa kojim se suočavaju mnogi stanovnici i stanovnice zbog nedostatka novca za hranu ili nedostatka drugih resursa koje bi mogli koristiti kao hranu.
Trebalo bi da budemo složni i solidarni sugrađani i sugrađanke, i pomažemo jedni drugima, sada u ovo vreme kapitalizma i još pandemije ukazuje Ivana Zanić, svojom humanitarnom akcijom – „HLEB ZA SVE“.

Dok jaz između bogatih i siromašnih postaje sve veći, a nemaština sve uočljivija, ova humanitarna akcija ima za cilj, da međuljudskom brigom i pažnjom svi imaju pravo na najosnovniju namirnicu – hleb, i da niko ove godine ne ostane gladan.
Pravila su jednostavna:
1) u narednih 365 dana u približno isto vreme, ostavite jedan hleb u čistoj kesi okačenu na kontejner
2) što više šerujte i ripostujte, koristeći hešteg #hlebzasve da bi se ovoj akciji priključio što veći broj ljudi
Hleb i kesa koštaju 42 dinara u proseku, pa zašto makat tako minimalno ne bismo pomogli zajednici.
Zato vas pozivam u ime ljubavi i jedinstava, da i vi učestvujete i date doprinos u svojim krajevima, i ulepšajte nečiji dan ostavljajući hleb onima koji to sebi ne mogu da priušte.

Vaša akcija Hleb za sve je divna i humana, ali nemojte kese sa hlebom kačiti na kontejnere, makar bile i dobro zatvorene, kontejneri su leglo zaraze,, prljavi, istresaju se posle u kamione sa djubretom. I ponižavajuće je. Mogu da se skupe pacovi i psi lutalice. Možda bi bilo dobro dominirati nešto narodnim kuhinjama ili kupiti hleb u prodavnici za nekog ko nema. Eto ovo je moje razmišljanje.
[…] je Ivana Žanić, pravnica, borkinja za ljudska prava, feministkinja, pokretačica akcije #hlebzasve i naša dugogodišnja […]