Nakon više od 6 meseci trajanja predistražnog postupka, Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu juče je donelo odluku da odbaci krivičnu prijavu koju je Andrej Obradović podneo protiv policijskih službenika policijske stanice Novi Beograd koji su, kako navodi, njega i njegovu cimerku fizički, psihički i seksualno zlostavljali u njihovom stanu na Karaburmi 14. februara, saopštilo je danas udruženja Da se zna, koje prati ovaj slučaj.
„Duboko smo razočarani ovakvom odlukom da nakon šest meseci, konferencija za medije, protesta, četiri pravna postupka koje smo podneli… Tužilaštvo odluči da odbaci krivičnu prijavu, naročito imajući u vidu da je pritužba koju smo podneli Ministarstvu unutrašnjih poslova na rad policijskih službenika delimično usvojena„, istakao je za Zoomer pravnik Bojan Lazić iz udruženja Da se zna i naglasio da je ova pritužba važna okolnost koju tužiteljka nije smela da zanemari.
„To je jako važna okolnost koju je tužiteljka morala da ceni zato što je Komisija za rešavanje po tužbi donela odluku da su navodi iz pritužbe, što su isti navodi kao u krivičnoj prijavi, delimično osnovani. Uz to je MUP tražio da ne bude u obavezi da dostavi snimke sa pretresa stana, što su dve okolnosti koje ćemo navesti u prigovoru Tužilaštvu i tražiti da se Više javno tužilaštvo ponovo razmotri te okolnosti i dokaze, kao i naše navode iz prigovora i da ukine odluku Tužilaštva da odbaci krivičnu prijavu i podigne optužnicu. Dakle, tražimo da se podigne optužnica„, podvukao je Lazić.
Podsećanja radi, kako se navodi u prijavi, 14. februara rano ujutru policijski službenici policijske stanice Novi Beograd, od kojih su dvojica imenovani u prijavi, upali su u stan Andreja Obradovića i njegove cimerke i „brutalno ih psihički, fizički i seksualno zlostavljali“, a kako se navodi nakon što su videli LGBT+ zastavu. Da se zna podvlači u saopštenju da su prebrodiocima konstatovane fizičke povrede i ozbiljne psihičke traume.
Udruženje Da se zna odmah je održalo konferenciju za štampu povodom ovog, kako su naveli, najtežeg oblika nasilja prema LGBT+ osobama sa kojim su se susreli u radu, a nakon odbacivanja prijave održan je i protest na Trgu republike u Beogradu. I pored toga, dva meseca tužilaštvo nije reagovalo na slučaj i nije čak ni pozvalo prebrodioce da daju izjavu povodom krivične prijave, usled čega je Obradović pet dana štrajkovao glađu ispred Narodne skupštine. Tek tada je dobio poziv od tužilaštva da da izjavu, nakon čega je ponovo ignorisan – do danas kada je prijava odbačena.
Za to vreme, policijski službenici ni na koji način nisu sankcionisani, a najveća kontraverza sa ovim slučajem je to što je MUP Srbije, kao što Lazić napominje, tražio da se oslobodi obaveze da dostavi snimke pretresa, što je bio izričit zahtev Zaštitnika građana.
Naredni korak za udruženje Da se zna je podnošenje prigovora Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, dok je Obradović pozvao organizacije civilnog društva da prekinu svaku saradnju sa institucijama i traži podršku međunarodne zajednice.
„Povodom ove odluke nemam dalji komentar osim da je ovo zaista veliki pokazatelj selektivnog rada institucija u Srbiji. Ono što trenutno mogu da kažem jeste da mi je za dalje potrebna pomoć međunarodne zajednice i međunarodnih institucija, ne samo meni nego svim građanima Republike Srbije. Pozivam sve organizacije civilnog sektora i međunarodnu zajednicu da prate primer Nacionalnog Konventa o Evropskoj Uniji i upute otvoreno pismo zvaničnicima države, osude diskriminatorno i nasilničko ponašanje prema marginalizovanim grupama i stave tačku na dalju saradnju do poboljšanja stanja„, rekao je za Zoomer Obradović.
Simbolično, odluka Tužilaštva došla je u nedelji ponosa, dva dana pred Paradu Ponosa čiji je jedan od zahteva brza i adekvatna reakcija državnih organa i javna osuda predstavnika vlasti na govor mržnje i zločine motivisane mržnjom prema LGBT+ zajednici – što pruža najbolji odgovor na pitanje „a koja su to prava njima ugrožena“.