Zašto su mladi odjednom najjači politički adut?

Može se reći da odavno vlast u Srbiji nije ovoliko pazila na mlade. Čak ni prošle dve godine,
kada je pandemija odredila da se ne ide u škole i to u potpunosti, tri meseca, nije bilo posebne pomoći, osim ako već niste bili punoletni. Ipak, nakon svih podeljenih vaučera i vitamina za starije, došlo je vreme za sto evra za čudno određenu grupu od 16 do 29 godina. Postavlja se pitanje, zašto baš sad?

Najava novčane pomoći za mlade dogodila se pred kraj 2021. godine, godine koju su obeležili
masovni protesti, najčesće ekološke tematike. A kako se oduvek govorilo da su to dečje teme, te se odrasli bave ozbiljnijim stvarima, ogroman broj mladih mogao se videti na ulicama i trgovima. Digli su glas protiv Rio Tinta, zagađenosti vazduha, trovanja reka i opšteg ugrožavanja prirode. Te teme postale su toliko značajne, da je vlast počela da pravi ozbiljne korake u sklopu zaštite životne sredine. A kasnije se to pretvorilo u, kako kažu mnogi, nedopušten uticaj na birače.

bije njihove simpatije na načine koji liče na kupovinu glasova. Argument vlasti je da to
nema veze sa predstojećim izborima, već da ovom pomoći žele da mladima daju osećaj da su
sami zaradili taj novac, te da je to prvi put da novac ne dobiju od roditelja. Takođe, pitanje je da li mlade izbori zanimaju koliko sušto preživljavanje u/na ovoj zemlji. Kao određen vid testa, desio se referendum 16. januara. Biralo se između reformi pravosuđa ili ostajanja pri istom. Iako je konačan rezultat bio „da“ promenama, brojni podaci i jednostavan pogled na društvene mreže pokazuju da su mladi bili motivisani da glasaju protiv. Što zbog marketinga političkih aktera, što zbog aktivizma svojih pratilaca, mnogi su izašli da zaokruže „ne“ i imali ulogu u tome da u velikim gradovima, a i drugim mestima, ta opcija prevlada.

Stefan Jokić, student iz Beograda, kaže da se prijavio za novčanu pomoć od 100 evra, a narednog dana je na referendumu zaokružio ne. Kao razloge za to navodi da je to svakako njegov novac, a proces izmene ustava nije transparentan, tako da to budi sumnju. „Te pare će svakako biti potrošene na neki način, a ja ne želim da glumim bunt, pa da ne uzmem taj novac. Što se referenduma tiče, smatram da nije dovoljno dobro objašnjeno zašto bi trebalo zaokružiti „da“ i onda mi je bilo logično glasati protiv“, kaže naš sagovornik. Kaže i da priča oko Rio Tinta ne bi bila toliko popularna da nema veze s ekologijom, jer se to tiče svih nas.

Mladi su svakako oduvek bili glavni faktor promena i poslednji, ali i naredni meseci dokazuju to. Učestvovali su u tome da se otkažu, ili makar odlože, planovi Rio Tinta, bili su uticajni na
referendumu, postali su ključ kampanje, a kako ona napreduje, očekuje se sve veća inkluzija. Već imamo najave ponovne pomoći mladima, a da li će to uticati na popularnost vlasti, videće se na biračkim mestima za manje od dva meseca.

Photo: fauxels from Pexels

Komentari

Leave a reply

Molimo Vas, unesite komentar
Please enter your name here

Preporučujemo

Instagram

Jachim zoomira nedelju

Preporučujemo

Najnovije

GLEDAJ

Još