Ko su predsednički kandidati i po čemu se razlikuju?

Nešto više od dve nedelje je ostalo do izbora koji mogu da promene mnogo toga. Glasaćemo za narodne poslanike, predsednike opština i gradonačelnike, ali i za predsednika države. Prijave su završene, bilo je raznih imena u opticaju, ali sada znamo ko će biti na listićima. Biraćemo između osam kandidata i kandidatkinja, ali znamo li o kome se tačno radi?

ALEKSANDAR VUČIĆ

Fotografija: YouTube printscreen

Za početak, aktuelni predsednik, Aleksandar Vučić. Predsednik SNS predstaviće koaliciju Zajedno možemo sve, predložile su ga vlastita stranka, SPS i Savez vojvođanskih Mađara. O njemu nema mnogo toga novog da se kaže. Najpopularniji kandidat na ovim izborima obećava još napretka u svim sektorima, kao i mir i stabilnost. U kampanji ga možemo videti u svakom manjem i većem mestu, na skupovima, kao i reklamama koji ovih dana kruže društvenim mrežama, a nekima iskače i iz frižidera. Što se ideologije tiče, ono što njegovu stranku krasi, a to je populizam, vidljivo je i u kampanji. U sklopu rata u Ukrajini, pokazuje neutralnost, balansirajući između EU i dugogodišnje simpatije prema Rusiji. Nakon prošlih parlamentarnih izbora, Zakon o istopolnim zajednicama pokrenut je kao priča od strane njegovog režima, ali je to stopirano nakon kontroverzi koje je to izazvalo u društvu, ipak nastavak toga se može očekivati ukoliko SNS pobedi na izborima, iako je sam Vučić rekao da taj zakon ne bi potpisao.


ZDRAVKO PONOŠ

Fotografija: YouTube printscreen

Sledeći po popularnosti, Zdravko Ponoš. Kandidat Ujedinjene Srbije, okupljene oko Stranke slobode i pravde, Demokratske stranke, Narodne stranke i Pokreta slobodnih građana, glavni je protivnik sadašnjem predsedniku na ovim izborima. Predstavljen je kao čovek koji će ujediniti Srbiju i kao bivši načelnik Generalštaba, biva nazivan generalom. Pored srpskog, govori engleski i ruski, a objavio je više naučnih radova. Njegovu kandidaturu pratila je zbrka oko toga ko je njega kandidovao, jer su ljudi u njegovoj, Narodnoj stranci, tu ideju prvi put čuli od Dragana Đilasa, iz SSP. Što se njegovih stavova tiče, rat u Ukrajini komentariše Fejsbuk objavom u kojoj kaže da je vojno rešavanje ukrajinske krize neprihvatljivo zbog patnji civilnog stanovništva i zato što predstavlja narušavanje teritorijalnog integriteta države članice UN. Protiv je priznavanja nezavisnosti Kosova, a u Utisku nedelje rekao je da je za Zakon o istopolnim zajednicama, ali da je brak zajednica muškarca i žene.


BOŠKO OBRADOVIĆ

Fotografija: YouTube printscreen/Insajder

Kandidat Patriotskog bloka za obnovu kraljevine Srbije, Boško Obradović. Svima poznat političar, po obrazovanju filolog, lider Srpskog pokreta Dveri ima dugu opozicionu karijeru. Nekada je bio u Savezu za Srbiju, pa je istupio iz te opozicione organizacije. Njegovi stavovi su klasična desnica. Zalaže se za porodičnu Srbiju, bori se za sve Srbe u regionu, protiv je ulaska u NATO i, kao što svi znamo, protiv je održavanja Prajda. Poznat je i po incidentima, kao na primer kada je ušao u zgradu RTS tokom protesta 2019. i kada je sa svojim pristalicama napao poslanika Rističevića na ulazu u Skupštinu. U svojoj kampanji, više od ostalih pominje mlade, porodicu i selo, te se zalaže za revitalizaciju sela. Naziva se, ni nacionalistom, ni desničarem, već srpskim rodoljubom.


MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI

Fotografija: YouTube printscreen/Happy TV

Jedna od tri žene na ovim izborima, Milica Đurđević Stamenkovski. Osnivačica Srpske stranke Zavetnici, na Osmi mart objavila je svoju kandidaturu. Iako je njena stranka osnovana na način koji su mnogi protumačili tako da je to samo satelit SNS, ona se kandiduje kao protivnik aktuelnog režima. Kaže da je za nju Kosovo glavna tema i da je njen program zavet koji smo dali precima. Kao i ostale organizacije desnog spektra, zalaže se za saradnju sa Rusijom, protiv je EU i NATO, a poznata je po protivljenju nevladinim organizacijama poput Žena u crnom i Fonda za humanitarno pravo. Protiv je Zakona o istopolnim zajednicama.


MILOŠ JOVANOVIĆ

Fotografija: YouTube printscreen/Happy TV

Kandidat koalicije NADA, Miloš Jovanović. Dolazi iz DSS, a u koaliciji je sa frakcijom POKS čiji je lider unuk Draže Mihailovića, Vojislav Mihailović. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Sorbone u Parizu. Uveren da ima šanse za ulazak u drugi krug, kampanju bazira na patriotizmu, ćirilici, KiM u sastavu Srbije i monarhizmu. U Vladi bio je na nekoliko pozicija tokom vladavine DSS, zatim je postao narodni poslanik, a 2017. postao je predsednik DSS. Smatra da bi se otvaranjem debate o monarhiji „konačno zaostavština jugoslovenstva, komunizma, a danas evropejstva, izbacila iz srpskog organizma“. Takođe smatra da je Evropska unija mrtav projekat. Što se tiče istopolnih zajednica, predlaže referendum o tom zakonu.


BILJANA STOJKOVIĆ

Fotografija: YouTube printscreen

Sledeća kandidatkinja, Biljana Stojković. Izlazi na izbore ispred koalicije Moramo, koju, između ostalog, čine Ne davimo Beograd, Akcija Nebojše Zelenovića i Ekološki ustanak Aleksandra Jovanovića Ćute. Želi da se glas sa ulice čuje u institucijama, kao i da je njena kandidatura već jedna mala pobeda. Profesorka je Biološkog fakulteta u Beogradu na kom je i doktorirala, a tokom studija je, kako kaže, učestvovala na svim protestima protiv Slobodana Miloševića. Poznata je kao aktivistkinja protiv trenutnog režima i nije član nijedne stranke. Zajedno sa svojom koalicijom je protiv rada kompanije Rio Tinto, a za jednakost u društvu, rodnu ravnopravnost, kao i priznavanje istopolnih zajednica, uključujući i brak i decu. Protiv je nezavisnosti Kosova i ulaska u NATO.


BRANKA STAMENKOVIĆ

Fotografija: YouTube printscreen/N1

Treća žena na ovim izborima je Branka Stamenković. Podržali su je iz koalicije Suverenisti, koju čine Dosta je bilo, Zdrava Srbija i Živim za Srbiju. Kao stipendistkinja britanskog Sofija centra za proučavanje kosmologije u kulturi, upisala je i postdiplomske akademske studije iz kulturološke astronomije i astrologije na velškom univerzitetu Triniti Sent Dejvid u Lampeteru u Velikoj Britaniji. Zalaže se za bolje uslove u porodilištima u Srbji, kao i za suverenost Srbije u međunarodnoj politici. Ne priznaje nezavisno Kosovo i nije za EU integracije. Za svoj pokret, Dosta je bilo, kaže da je partija centra. Pitanja Republike Srpske i Kosova vidi kao nacionalna i kaže da je „jadna opozicija koja u izdaji interesa srpskog naroda vidi svoju šansu za dolazak na vlast“.


MIŠA VACIĆ

Za kraj, verovatno najveći mim na izborima, Miša Vacić. Kandidat grupe građana Srpski patriota – Miša Vacić, predao je potpise na interesantan način – uz ruske zastave, baklje i Z na džipu (Z označava ruske trupe u Ukrajini). Zalaže se za ujedinjenje srpskih zemalja, konkretno „svuda gde su srpski grobovi“. Studirao je prava, ali fakultet nije završio. Bio je portparol Srpskog narodnog pokreta 1389, a na izborima za Skupštinu Beograda 2014. godine, završio je na poslednjem mestu. Osuđivan je zbog ekstremističkih stavova i postupaka, uključujući diskriminaciju LGBT populacije uoči Parade ponosa 2009. godine, kao i zbog nedozvoljenog nošenja oružja i sprečavanja službenih lica u vršenju dužnosti. Predstavljao se kao savetnik direktora Kancelarije za KiM, što je dovelo do kontroverzi i kultnog gostovanja na N1, gde nije dobio čašu vode, a nije bio ni „razumen“. Daje punu podršku Rusiji u napadu na Ukrajinu.

I to su svih osam kandidata! Pa vi izaberite.


A AKO VAS INTERESUJE ŠTA MISLE MLADI LIDERI POLITIČKIH PARTIJA, PODSEĆAMO VAS NA NAŠ SERIJAL „DA SAM JA GRADONAČELNIK“

Naslovna fotografija: Nova.rs

Komentari

Leave a reply

Molimo Vas, unesite komentar
Please enter your name here

Preporučujemo

Instagram

Jachim zoomira nedelju

Preporučujemo

Najnovije

GLEDAJ

Još