Zabrana nošenja hidžaba za francuske sportistkinje na Olimpijskim igrama

Olimpijske igre u Parizu su prve Olimpijske igre u istoriji sa jednakim brojem sportista i sportistkinja koji se takmiče. Tokom ceremonije otvaranja, slavile su se slavne francuske žene, ali u isto vreme desio se jedan paradoks. Naime, francuskim sportiskinjama koje su muslimanke zabranjeno je nošenje hidžaba tokom takmičenja i na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara.

Pred njima je postavljen ultimatum, možeš da se baviš sportom, ali moraš da se odrekneš svoje religije. Ova zabrana uvedena je još 2022. godine, kada je u Francuskoj usvojena zabrana za nošenje bilo kakvih religijskih ili političkih oznaka tokom predstavljanja Francuske u bilo kom sportu. Naravno, ova zabrana najviše utiče na muslimanke koje nose šalove oko glave.

Kako navodi Amnesty International, ovakve zabrane nisu ništa nova. Ovo je samo još jedna u nizu zabrani i regulacije toku šta žena može da nosi, a na meti su najviše muslimanke. Ovakva retorika traje već 20 godina u Francuskoj.

2023. godine, Fudbalska federacija Francuske je zabranila ženama koje nose marame za glavu da se takmiče na fudbalskim takmičenjima. Ovu odluku je podržao i najviši francuski sud u junu te godine. Dakle, sistemski se donose ovakve odluke.


OLIMPIJSKE IGRE

Ove godine, Olimpijske igre se održavaju u Parizu, te se postavilo pitanje da li će ženama i iz drugih zemalja biti zabranjeno nošenje hidžaba tokom takmičenja. Srećom, takva zabrana nije doneta, ali takođe nije ni sprečena za članice olimpijskog tima Fracuske, te one i dalje moraju da se povinuju ovim zabranama. U suprotnom ne mogu da učestvuju na takmičenju.

Problem je nastao i u okviru svečanog otvaranja Olimpijskih igara, pošto je francuskoj atletičarki Sunkamba Sili zabranjeno da učestvuje na ceremoniji ukoliko bude nosila hidžab. U međuvremenu došli su do kompromisa, te je atletičarka nosila kapu koja joj prekriva kosu.


ZABRANA BURKINIJA

Pod okriljem „sekularizma“, 2022. zabranjeno je nošenje burkinija, vrste kupaćeg kostima čiji je naziv nastao od reči burka i bikini. Ovaj kupaći pokriva celo telo, a nose ga uglavnom muslimanke. Nošenje burkinija je prema pisanju Associated Press News-a, zabranjeno na javnim bazenima širom Francuske. Francuski predsednik Emanuel Makron, rekao je kako je cilj ovog zakona zapravo zaštita „republikanskih vrednosti“ od religijskog ekstremizma.

Foto: Pexels / Engin Akyurt

Međutim, šta u okviru francuske republike znači sekularizam. Naime, sekularizam je jedan od četiri stuba francuske republike, ostala tri su da je republika nevidljiva, demokratska i društvena. Sekularizam u ovom smislu znači da je svako u mogućnosti da odabere da li hoće ili neće da bude vernik. Svako ima pravo da praktikuje religiju, sve dok to ne remeti javni red. Takođe, ovaj stub pretpostavlja da država ima jednak odnos prema svim religijama.

Međutim, s obzirom na ovakve zabrane, pitanje je da li Francuska ima jednak odnos prema svima religijama, jer većina zabrana zapravo direktno utiče na žene muslimanke.


DISKRIMINACIJA MUSLIMANKI

Po rečima Amnesty International-a, ne postoji na državnom nivou Francuske zabrana nošenja hidžaba u sportu, osim trenutne situacije na Olimpijskim igrama. Međutim, kako smo i ranije spomenuli za Fudbalski savez, postoje određeni sportski savezi koji su uveli ovo pravilo. Takvim zabranama direktno diskriminišu muslimanke i oduzimaju im šansu da se uopšte i kvalifikuju na svetska takmičenja.

Foto: Pexels / Ron Lanch

Ovakve zabrane suprotne su jednom od principa olimpizma, a to je da je „bavljenje sportom ljudsko pravo“. Direktno se oduzima pravo muslimanki na sopstvenu telesnu autonomiju i pravo da odluče da li žele da nose hidžab ili ne. Direktno ulaze u privatnu sferu građanki svoje zemlje i govore im kako treba da se oblače, time kršeći njihova osnovna ljudska prava.

Dakle, na Olimpijskim igrama koje ističu jednakost, u isto vreme ističući slavne žene Francuske koje su se borile za emancipaciju, svedočimo zabrani koja se odnosi na isključivo određene žene. Da li se zapravo isticanjem sekularizma sakriva diskriminisanje muslimanki?

Teodora Šulj
Studentkinja sociologije i feministkinja, uglavnom u procesu prokrastinacije.

Komentari

Leave a reply

Molimo Vas, unesite komentar
Please enter your name here

Preporučujemo

Instagram

Jachim zoomira nedelju

Preporučujemo

Najnovije

GLEDAJ

Još