Još jedan ruski oligarh preminuo pod „čudnim okolnostima“

Ravil Maganov, predsednik Upravnog odbora ruskog proizvođača nafte „Lukoil“, preminuo je nakon pada sa prozora u bolnici u Moskvi, objavio je Rojters.

Kompanija je potvrdila njegovu smrt, ali je rekla samo da je Maganov „preminuo nakon teške bolesti“. Ruska novinska agencija Tass Maganovu smrt nazvala je samoubistvom i naveli su da im je anonimni izvor potvrdio da je Maganov primljen u bolnicu nakon srčanog udara, kao i da je pio lekove protiv depresije, piše Njujork Tajms.

Strani mediji podsećaju da je Maganov bio jedan od ruskih oligarha koji se protivio ratu u Ukrajini, a nakon početka invazije uprava Lukoila pozvala je na što pre okončanje sukoba, izražavajući svoje saosećanje sa žrtvama „ove tragedije„. Kako piše BBC, Lukoil je najveća ruska privatna kompanija, u kojoj se Maganov zaposlio 1993. godine, a već dve godine kasnije preuzeo rukovodeću poziciju. 2019. godine dobio je nagradu za životno delo koje mu je dodelio predsednik Rusije Vladimir Putin. Lečio se i preminuo u istoj bolnici u kojoj je pre nekoliko dana preminuo i bivši predsednik SSSR-a Mihail Gorbačov.

Osam „čudnih smrti“ ruskih oligarha od početka godine

Strani mediji takođe podsećaju i da je ovo još jedan u nizu „čudnih“ smrtnih slučajeva ruskih oligarha u oblasti energetike od početka invazije na Ukrajinu. Kako piše CNBC, u pitanju je osmi slučaj od početka 2022. godine.

Kao prvi slučaj CNBC navodi smrt izvršnog direktora Gazproma Leonida Šulmana, koji je pronađen mrtav u kupatilu vikendice u selu Lenjinski krajem januara ove godine. Ruska medijska grupa RBC izvestila je o njegovoj smrti, ali nije navela uzrok.

Dan nakon početka invazije na Ukrajinu, 25. februara još jedan rukovodilac Gazproma, Aleksandar Tjulakov, pronađen je mrtav u istom selu kao i Shulman, samo u garaži. Novaya Gazeta je objavila da su istražitelji pronašli poruku u blizini njegovog tela.

Tri dana nakon njega, ruski naftni i plinski milijarder koji živi u Engleskoj, Mihail Votford, pronađen je obešen u garaži svog seoskog imanja. Tada su istražitelji navodno rekli da je Watfordova smrt „neobjašnjiva„, ali se nije činila sumnjivom.

18. aprila bivši potpredsednik Gazprombanke, Vladislav Avajev, njegova supruga i ćerka pronađeni su mrtvi u svom stanu u Moskvi. Vlasti su slučaj tretirale kao ubistvo-samoubistvo, kako je izvestio Radio Slobodna Evropa. Gazprombank je treća najveća banka u Rusiji i ima bliske veze s energetskim sektorom.

Dan kasnije, Sergej Protosenja, bivši zamenik predsednika Novateka, najvećeg ruskog proizvođača ukapljenog prirodnog plina, pronađen je mrtav u vikendici u Španiji. Kao i Avayev u Moskvi, Sergej Protosenya pronađen je sa suprugom i ćerkom, a policija koja je istraživala mesto događaja rekla je kako veruje da je reč o ubistvu-samoubistvu. Tu teoriju je njegov sin javno odbacio.

U maju je u podrumu seoske kuće u moskovskoj regiji otkriveno telo milijardera i bivšeg direktora Lukoila Aleksandra Subotina. Soba u kojoj je Subotin umro navodno je korištena za „jamajčanske voodoo rituale„, izvestio je TASS pozivajući se na lokalne vlasti.

U julu je Jurij Voronov, izvršni direktor i osnivač brodskog preduzetnika koji pruža usluge Gazpromovim projektima na Arktiku, pronađen mrtav od očigledne rane od vatrenog oružja u bazenu u svom domu u Lenjinskom, istom elitnom zatvorenom naselju u St. Petersburgu u kojem su Šulman i Tjulakov umrli početkom godine.

Naslovna fotografija: Mikhail Klimentyev | Kremlin | Sputnik | via Reuters / CNBC

Nemanja Marinović
Kad ne uređuje tekstove, bistri politiku. Kad ne bistri politiku, bistri pop kulturu.

Komentari

Leave a reply

Molimo Vas, unesite komentar
Please enter your name here

Preporučujemo

Instagram

Jachim zoomira nedelju

Preporučujemo

Najnovije

GLEDAJ

Još