Jasmina Tešanović: Balkan(izacija) je svuda

Osim što je sjajna književnica, Jasmina Tešanović je takođe i jedna od istaknutih političkih aktivistkinja i feministkinja što je postalo nezaobilazan deo njenog stvaralaštva. Kroz intervju saznajemo koji su događaji i situacije bili podstrek za njen aktivistički angažman i kako on trenutno izgleda.

Pokrenuli ste projekat Casa Jasmina. Odakle je došla ideja za taj projekat?

Casa Jasmina je krenula kao moja privatna ideja da napravimo drugačiji stan u Torinu, zajedno sa Bruce Sterlingom i Massimo Banzijem. Inače sam oduvek bila i kroz moje umetničke performanse neko ko voli i koristi  tehnologiju. Moja ideja je bila da s obzirom da se tehnologija toliko razgranala, da je koristimo i u domaćinstvu, u najbolje svrhe. Imali smo veliku podršku čuvenih dizajnera i inžinjera i cela priča postala je umetnički i naučni projekat. Međutim, primetila sam da ima jako malo žena u toj sferi pa sam zato organizovala grupu IoWT, Internet of Women Things.

Jedna ste od učesnica pokreta „Ružičasti kod“. Ko su osnivači tog pokreta i šta je njegov cilj?

Osnivači su Jodie Evans i Medea Bejamin, žene iz Kalifornije. Ja sam se priključila 2005. godine kad sam otišla da živim u Los Anđeles. Učestvovala sam na javnim pacifističkim akcijama protiv Buša..CNN-a izveštavanja u ratu u Iraku itd… Povezivale smo se sa drugim pacifističkim grupama i ličnostima širom sveta.

Šta podrazumeva termin globalizacija balkanizacije u eseju „Balkan ne postoji“?

Taj esej sam napisała kada su me pozvali da učestvujem u proslavi čuvenog fakulteta Bocconi 2001. godine. Ja sam inače studirala u Italiji. Primetila sam da se reč Balkan olako koristi sa stereotipima, bilo da podržavaju ili ne taj koncept. Tada sam smislila termin globalizacija balkanizacije i u tom eseju objašnjavam kako je Balkan zapravo svuda, jedna metafora, a reč balkanizacija odavno to znači. Na žalost, istorija je vrlo brzo posle potvrdila moju tezu.

O čemu govori „Dnevnik političkog idiota“ koji je preveden je na 12 jezika?

To je dnevnik jedne „anonimne žene pacifistkinje” za vreme sankcija Srbije i bombardovanja Beograda. Pisala sam od početka sukoba na Kosovu kad sam znala da ce doći do rata i na našem tlu i bombardovanja. Pošto sam bia jedna od retkih sa portabl kompjuterom, slala sam svakodnevno dnevnik  online (na mejlinng liste i B92) i dnevnik je postao viralan. To je inače prvi ratni dnevnik u istoriji online dnevnika.

Kako izgleda Vaše trenutno aktivističko angažovanje?

Kurator sam tech art festivala u Torunu „Share”, od 2008. godine, internacionalnog festivala gde takođe imam i žensku grupu koja svake godine diskutuje i prezentuje radove na festivalsku temu:  ženski pogled na novu tehnologiju.  Ove godine tema je „artifical intelligence”. Inače moje primarno aktivističko angažovanje je uvek bilo kroz pisanje i umetnost. Izašao mi je novi roman  Klandestina nedavno, i na srpskom gde govorim o ubijenim ženama kroz istoriju, od kraljica do prostitutki, žene čija se priča falsifikuje i prećutkuje.

Kako je došlo do pokretanja Feminističke 94?

Kao što stoji u naslovu, 94. godine, kada je srpsko izdavaštvo palo u bedu i nacionalizam, rešila sam zajedno sa Slavicom Stojanović da pokušam da nađem drugačiji način objavljivanja knjiga i distribucije. Za početak smo imale moj novi roman „U egzilu” i  moj prevod  priča Karen Bliksen. Pozajmile smo novac, štampale, distribucije smo same radile preko ženskih grupa i ručno po knjižarama . Zatim smo štampale niz drugih pacifističkih i feminističkih književnih i istorijskih dela sa sve većim uspehom i pomoć nam je stizala sa svih strana. Bile smo prva feministička izdavačka kuća na Balkanu. Tadašnji režim kao i pisci nacionalisti su nas napadali, ali smo takođe bile i događaj koji su posle mnogi imitirali. Objavile smo Hanu Arent, Taslimu Nasrin (ja sam dobila fatvu kao i autorka od ekstremista ) Itala Kalvina, Nedu Božinović, itd…

Autorka: Danijela Čorbić
Naslovna fotografija: Wikimedia Commons

Avatar
Zoomerhttp://www.zoomer.rs
ZOOMER. Priča nove generacije.

Komentari

Leave a reply

Molimo Vas, unesite komentar
Please enter your name here

Preporučujemo

Otvoren konkurs za novu generaciju rokerki: sedmi Rok kamp za devojčice ove godine u Beogradu

Tim Rok kampa za devojčice sa velikim zadovoljstvom otvorio je konkurs za novu generaciju rokerki! Sedmo izdanje kampa će se ove godine...

Unija srednjoškolaca objavila pismo solidarnosti sa profesorima Šeste beogradske gimnazije

Unija srednjoškolaca Srbije (UNSS) objavila je Pismo solidarnosti u kome su iskazali podršku profesorima Šeste beogradske gimnaziji koji su nedavno stupili u...

Amer Džekman: U Survivoru, kao i u društvu, fali empatije – neki mogu preživeti Survivor, ali njihova imena neće

Cilj ne opravdava uvek sredstvo i nekad je važnije ostati čistog obraza, nego pobediti – poruka je koju je svojim učešćem u...

Ljubica Beljanski Ristić: Programi za mlade se kreiraju tako da ispunjavaju neke tuđe ciljeve, a ne potrebe mladih

Ljubica Beljanski Ristić vam je zasigurno već poznata iz naših ranijih intervjua, ali ovog puta povod je bio malo drugačije. Naime, kao...

Instagram

Jachim zoomira nedelju

Preporučujemo

Najnovije

GLEDAJ

Još