Za šta smo spremni da damo novac?

U Srbiji je još uvek bolje imati nekretninu, nego uložiti u posao – pokazalo je istraživanje sprovedeno u okviru programa StarTech.

Prema ovom istraživanju, svaki drugi stanovnik naše zemlje bi ušteđevinu od 10.000 evra pre potrošio na kupovinu nekretnine, a tek svaki deseti bi investirao u inovativno preduzeće. Nekretnina još uvek znači sigurnost, dok je preduzetništvo nepredvidivo polje.

Zanimljivo je da slične stavove pokazuju i sami preduzetnici. Iako prepoznaju prednosti inovacija i smatraju da se isplati ulagati u domaće inovatore, tek nešto više od polovine bi se zapravo i odlučilo na taj korak (54%). Takođe, vrlo retko su spremni da rizikuju sa potpuno novim proizvodima i idejama.

Kako prenosi N1, podaci predstavljeni na konferenciji za novinare pokazali su da je tek svaka deseta inovacija novi proizvod, dok su se privrednici u više od polovine slučaja odlučivali da do inovacije dođu modifikacijom postojećeg rešenja, a nešto malo manje od trećine kopiranjem već postojeće inovacije.

Kada su u pitanju građani, više od dve trećine jeste čulo za pojam startapa, ali ih mešaju sa IT kompanijama. Najznačajniji inovativni proizvodi za većinu građana su prehrambeni proizvodi s novim ukusima, mobilno bankarstvo, eUprava i pametni telefoni dok su u vrhu i električni automobili i trotineti. Kako piše N1, građani najinovativnijim smatraju mobilne operatere, a inovacije bi najpre razvijali u zdravstvu, obrazovanju i ekologiji.

Reklo bi se da smo kao društvo vrlo obazrivi i nismo skloni eksperimentisanju sa finansijama, što ekonomisti smatraju lošom osobinom jer ograničava ekonomski napredak. Sa druge strane, ekonomski napredak zemlje važan je većini njenih građana i kako pokazuje drugo istraživanje, koje su sproveli profesori Fakulteta političkih nauka – „apsolutna većina protivi žrtvovanju ekonomskog napretka zarad političkih interesa„.

Ovo važi u svim situacijama, pa čak i kada su u pitanju politički interesi Srbije kao što očuvanje Kosova i Metohije u sastavu Srbije (za koje čak 85% građana smatra da je važan nacionalni interes) ili uvođenje sankcija Rusiji (koje ne podržava 81% građana).

Kako piše N1, na konferenciji za medije Profesor FPN Miloš Hrnjaz je istakao da je 59% ispitanih reklo da „nisu spremni da ugroze ekonomske interese za političke“, dok je 24% izjavilo da jesu spremni na to, a profesor FPN Milan Krstić je dodao da je na istom ispitivanju, na pitanje koji nacionalni interesi su im najvažniji, 47% ispitanika navelo da su to ekonomski interesi, a 23% politički interesi.

Upoređivanjem nalaza ova dva istraživanja možemo doći do jednog zaključka – ekonomija nam jeste važna, ali nismo potpuno spremni da u njoj učestvujemo.

Naslovna fotografija: Lukas / Pexels

Nemanja Marinović
Kad ne uređuje tekstove, bistri politiku. Kad ne bistri politiku, bistri pop kulturu.

Komentari

Leave a reply

Molimo Vas, unesite komentar
Please enter your name here

Preporučujemo

Instagram

Jachim zoomira nedelju

Preporučujemo

Najnovije

GLEDAJ

Još