Unija srednjoškolaca objavila pismo solidarnosti sa profesorima Šeste beogradske gimnazije

Unija srednjoškolaca Srbije (UNSS) objavila je Pismo solidarnosti u kome su iskazali podršku profesorima Šeste beogradske gimnaziji koji su nedavno stupili u štrajk. Njihovo saopštenje prenosimo u celosti.


Ovim putem Unija srednjoškolaca Srbije (UNSS) iskazuje solidarnost sa profesorima Šeste beogradske gimnazije koji su stupili u štrajk 31. maja 2023. godine, na dan održavanja probe Državne mature, o čemu su obavestili školsku upravu i Ministarstvo prosvete.

Na ovaj potez odlučili su se nakon različitih vidova pritisaka na nastavni kadar u školi članici od strane direktora, kao i samih nepravilnosti u radu Šeste beogradske gimnazije. Na to ukazuje i činjenica da skoro tri meseca Forum beogradskih gimnazija nije dobio odgovor Ministarstva na zahtev za razrešenje direktora zbog izdavanja nevalidnih svedočanstvava, što je prema zakonu navedeno kao jedan od razloga zbog čega ministar razrešava direktora. Pored toga, Željko Matić, jedan od profesora koji su se odlučili na štrajk naveo je da „direktor nije u stanju da rešava probleme, jer umesto razgovorom, na bilo kakvo iskazivanje nezadovoljstva reaguje pretnjama, disciplinskim postupcima, krivičnim prijavama, otkazima… Na taj način je uspeo da zastraši većinu u kolektivu, malo je hrabrih, kao što je predsednik sindikata, profesor Marko Mandić, nakon što je postavio peticiju, dobio je od advokata pretnju krivičnom prijavom. Još gora je bila sudbina profesora Jovana Kneževića. Zbog toga postavio je pitanje koliko nas još (direktor) treba da ukloni iz škole da bi nadležni shvatili u kome je problem i da bi reagovali“.

Takođe, želimo da izdvojimo da je automobil predsednika sindikata Šeste beogradske gimnazije izgreban od strane nepoznatih lica 1. juna, što najoštrije osuđujemo. Kao i Forum beogradskih gimnazija, izražavamo bojazan da bi ovaj događaj mogao imati veze sa njegovim istupima u medijima i započetim štrajkom nastavnika ove škole.

Unija srednjoškolaca u fokusu ima srednjoškolce, ali kao organizacija koju čine upravo škole članice, smatramo da je važno da dajemo podršku nastavnicima koji učestvuju u svakodnevnom obrazovanju i vaspitanju srednjoškolaca, te utiču na formiranje ličnosti, formiranje stavova, kritičkog razmišljanja i drugih osobina ličnosti.

Kako bi tu funkciju obavljali, potrebno je da rade neometano, jer nam ovakvi događaji ukazuju da imaju posledice na obrazovanje, što pokazuju i razgovori koje smo obavili sa sadašnjim i bivšim učenicima Šeste beogradske gimnazije. Oni su odlučili da ostanu anonimni. Sa njima smo razgovarali o tome šta misle u vezi štrajka profesora, kao i o tome kakva su im osećanja o situaciji i razlogu što nastavnici protestuju.

Oni su istakli sledeće:

„Osećanja su dosta pomešana (delimična zbunjenost, bes… sve u svemu osećanja koja nisu pozitivna.) kod mene kao i kod većine učenika Šeste beogradske gimnazije. Problem (sam direktor i njegovo bahato ponašanje) je vidljiv i svaki dan smo očevici ponavljanja istog. Neki članovi moje familije su pohađali obrazovne ustanove u kojima je dotični prethodno bio direktor (u Smederevu) i nikome nije ostao u lepom sećanju. Njegov odnos prema svakoj obrazovnoj ustanovi u kojoj je radio je bio pun skandala i kontraverzi.“

učenica Šeste beogradske gimnazije

„Naravno da vidim šta je problem jer se loša atmosfera oseća, tortura direktora se ogleda na čitavu školu. Njegovo ophođenje prema nastavnicima, učenicima, čitavom kolektivu je grubo i nekorektno. Poenta je u tome da se između profesora stvaraju grupe jer jedni podrzavaju, a drugi ne.“

učenik Šeste beogradske gimnazije

„Trenutna dešavanja se na nastavu odrazavaju na taj nacin da je nastava postala disfunkcionalna. Profesore podrzavam u njihovom nastojanju da dovedu do razresenja duznosti sadašnjeg direktora kao i skoro svi ostali ucenici.“

učenik Šeste beogradske gimnazije

„Veoma sam tužna zbog svega. Žao mi je zato što škola koja je na dobrom glasu, usled ovakvih stvari gubi na tome. Verujem da će ovo uticati na mnoge da ne upisuju šestu. Sećam se da je inspekcija utvrdila da postoje propusti, a nakon toga se nije ništa dogodilo. Sigurna sam da je potrebno još borbe da bi se došlo do promene.“

bivša učenica Šeste beogradske gimnazije, sadašnja studentkinja Fakulteta političkih nauka

„Veoma volim Šestu, jednostavno tu sam provela najlepši period svog života. Ovakve stvari utiču i na učenike i profesore, a osećali su se kada smo i mi bili u školi, iako nismo imali naročiti kontakt sa direktorom jer smo kovid generacija.“

bivša učenica Šeste beogradske gimnazije, sadašnja studentkinja Arhitektonskog fakulteta

Sada nije vreme da se problemi učenika i nastavnika zanemaruju, već su nam potrebne suštinske promene. Promeniti sistem je težak i spor zadatak, ali moramo negde početi i zato Unija srednjoškolaca Srbije zbog svega navedenog poziva Ministarstvo prosvete da reaguje na dešavanja u Šestoj beogradskoj gimnaziji u što kraćem periodu.

Naslovna fotografija: Zen Chung / Pexels

Zoomer
Zoomerhttp://www.zoomer.rs
ZOOMER. Priča nove generacije.

Komentari

Leave a reply

Molimo Vas, unesite komentar
Please enter your name here

Preporučujemo

Instagram

Jachim zoomira nedelju

Preporučujemo

Najnovije

GLEDAJ

Još