Iako EuroPride još uvek nije zvanično zabranjen, a organizatori nemaju nameru da događaj „otkažu ili odlože“, oštre reakcije na najavu protivustavne zabrane okupljanja koju je u javnost izneo predsednik Srbije, koji za tako nešto nema ovlašćenja, dolaze iz celog sveta. Kako iz SAD-a, za čijeg predsednika je Vučić rekao da neće promeniti odluku „čak ni da ga on pozove lično“, pa preko većine visokih zvaničnika evropskih institucija. I to oštrije nego kada su bile mnoge druge afere.
Prema mišljenju Evropskih zelenih, Srbija više nije na putu da postane članica Evropske Unije.
„Sloboda okupljanja i sloboda izražavanja su osnovne komponente univerzalnih ljudskih prava. Oni nisu zabeleženi samo u Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Ova prava su sadržana i u Ustavu Srbije. Zabrana ovogodišnjeg EuroPrajda u Beogradu predstavlja ozbiljno kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima, koju je i sama Srbija ratifikovala kao članica Saveta Evrope. Ne možemo da prihvatimo da ove fundamentalne evropske vrednosti potiskuje predsednik Srbije Aleksandar Vučić – u zemlji koja želi da postane članica Evropske Unije. Država u kojoj su takve demonstracije zabranjene nije na putu da postane zajednica vrednosti EU“, istakli su u saoštenju su Boris Mijatović, portparol politike ljudskih prava i Jirgen Trittin, portparol spoljne politike Evropskih zelenih i naglasili da EuroPride „ne sme biti zabranjen“.
Iako nije ovoliko eksplicitno doveo u pitanje evropski put Srbije, jasno upozorenje predsedniku Srbije uputio je i Kristof Lakroa, generalni izvestilac o pravima LGBTQ+ osoba Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.
„Evropa gleda. Nemojte ovo pogrešno shvatiti“, izjava je kojom je Lakroa zaključio svoje saopštenje, u kome je između ostalog naveo da je zabrana EuroPride-a „zabrinjavajući korak unazad za ravnopravnost i demokratiju“, te da iako srpske vlasti navode da podržavaju ravnopravnost „reči nisu dovoljne“ i da se „jednakost može postići samo aktivnim radom na njenom promovisanju i postizanju“.
„Kao što je Evropski sud za ljudska prava više puta jasno istakao, i kao što je Skupština ponovo naglasila u januaru, Prajd nije problem, ali zabrana Prajda jeste. Vlasti moraju aktivno podržavati ovakve događaje i omogućiti njihovo bezbedno održavanje. Jednakost, kao i sloboda izražavanja i okupljanja moraju da se poštuju“, konkretan je Lakroa.
To je bila druga reakcija Saveta Evrope u samo 24 časa nakon što je predsednik Srbije potvrdio nameru da država zabrani EuroPride. Pre Lakroe, u nešto blažoj izjavi obratio se i predsedavajući u Komitetu ministara Saveta Evrope, ministar inostranih poslova Irske, Sajmon Kovenej, koji je podvukao da su „sloboda okupljanja i zabrana diskriminacije su osnovne slobode sadržane u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima“ i „ohrabrio Srbiju da podrži i omogući miran i siguran EuroPrajd“.
Evropa jedinstvena u stavu koji se Vučiću neće dopasti
Reakcije Evrope nisu izolovani slučajevi i kako piše EurActiv, „značajna kriza na Kosovu“ nije prihvatljiv razlog za otkazivanje EuroPride-a za Evropsku komisiju.
„Godinama se EvroPrajd zalaže za jednaka prava LGBTQ+ građana širom Evrope, dajući glas onima koji su često diskriminisani zbog svoje seksualne orijentacije. To su osnovna prava za EU i očekujemo da ih naši bliski partneri poštuju”, rekla je portparolka Komisije Ana Pisonero za „Radio Slobodna Evropa“ i podvukla da bi Evropska Unija „pozdravila dalje pojašnjenje vlasti u Srbiji u vezi sa njihovom odlukom da otkaže EvroPrajd, koji je trebalo da se održi u septembru“. Isto očekivanje da „najbliži partneri podrže osnovna prava“ izneo je i Ambasador EU u Srbiji Emanuel Žofre, dok je Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik bio daleko direktniji u svojoj poruci.
„U principu, nikada nije dobro otkriti nazadovanje u zaštiti osnovnih sloboda i ljudskih prava“, rekao je Bilčik za N1 i dodao da, ako je održavanje parade problem, da se oni kao međunarodni partneri moraju zapitati „da li mogu da računaju na to da će Srbija ispuniti očekivanja u drugim oblastima ili da će poštovati druge obaveze koje je prihvatila“.
Vučić dobio odgovor i iz Amerike
Iako je naglasio da se odluka neće promeniti „ni da ga pozove Bajden lično“, Vučić je dobio odgovor iz SAD-a.
„Sloboda mirnog okupljanja i izražavanja su suštinske komponente zdrave demokratije. Pozivamo Srbiju da obnovi svoju posvećenost domaćinu #EuroPride2022. LGBTQ+ prava su ljudska prava“, napisao je na Tviteru državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Entoni Blinken.
145 poslanika Evropskog parlamenta uputilo pismo Srbiji
Pismo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i premijerki Ani Brnabić uputilo je i 145 poslanika Evropskog parlamenta. Oni u pismu u koje je Nova.rs imala uvid traže da srpska vlast omogući održavanje Evroprajda koji je najavljen za drugu polovinu septembra u Beogradu. Među potpisnicima su šest potpredsednika Evropskog parlamenta, pet šefova poslaničkih grupa kao i predsedavajuća Delegacije EP za odnose sa Srbijom, odnosno Odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU – Srbija (POSP). U pismu upozoravaju predsednika Srbije, premijerku i ministarku Jadranku Joksimović da to što postoje pretnje po bezbednost učesnika Prajda nije razlog da se on otkaže.
Iako je ON odlučio da „stavi tačku“ – Evropa i ostatak sveta nisu. Po svemu sudeći, država personifikovana u liku jednog čoveka je previdela to da 2022. godina nije 2012. i da neke stvari više ne mogu da prođu tako lako, te da sedenje na dve stolice i deklarativno prihvatanje evropskih vrednosti, bez stvarnog rada na njihovom dostizanju, definitivno više neće biti tolerisano.
Da li će Prajd biti ono što će morati da finalno odredi spoljno politički put Srbije, kao i podršku svetske zajednice predsedniku i vlastima u Srbiji – ostaje se da se vidi u narednim nedeljama.