Pre nekoliko dana obeležen je Međunarodni dan žena na selu, a tim povodom Feministički kulturni centar BeFem objavio je kratak dokumentarni film o ženama u selu Markovac. BeFem podseća da Međunarodni dan žena na selu nije jedini dan u godini kada treba da ih se setimo jer su žene glavne pokretačice kulturnog i društvenog života na selu, čiji rad, kao i problemi ostaju marginalizovani i nevidljivi.
„Od pravljenja vrtića i vatrogasnih udruženja, preko organizovanja raznih kulturnih sadržaja, do uvođenja biblioteka, žene na selu pokazuju da je kultura na selu ne samo moguća, nego i potrebna. Ipak, ženska seoska udruženja se suočavaju sa raznim preprekama poput patrijarhalnih vrednosti i nedostatka osnovne infrastrukture za dostojanstven društveni život i razvoj zajednice, i potrebna im je podrška“, navode iz BeFema.
Medijska produkcija BeFem je tokom prethodnih godina serijom filmova beležila različite ženske inicijative, a sada su u saradnji sa Fondacijom Hajnrih Bel (Heinrich-Böll-Stiftung) snimili film o mladim, obrazovanim ženama iz sela Markovac koje su entuzijastično napravile seosku biblioteku, a potom krenule sa projekcijama filmova, predstava, bibilioterapijom, i raznim sadržajima za najmlađe.
„Seoske zajednice su često izrazito tradicionalne i patrijarhalne i otežavaju mogućnosti za lični i profesionalni razvoj žena, one su ekonomski, i na svaki drugi način ugroženije nego žene iz grada. Statistika pokazuje da je samo 17 odsto seoskih žena, koje imaju pravo da upravljaju, ili su vlasnice poljoprivrednih gazdinstava, dok 88 odsto kuća u selu se nalazi u vlasništvu muškaraca. O njihovom teškom položaju govori i činjenica da 60 odsto žena na selu uopšte nema uplaćeno penzijsko osiguranje. Radni dan žene na selu traje i do 15 sati, jer uključuje tradicionalne poslove vezane za kuću, bavljenje teškim fizičkim poslovima, kao i brigu o starijim članovima porodice“, podseća Befem.