Romi u Nišu mesecima bez struje, za nadležne zahtevi „neprihvatljivi“

Romi iz naselja „12. februar“ u Nišu juče su protestovali ispred Gradske kuće tražeći od gradonačelnice Dragane Sotirovski tražili da ispuni obećanje i da više ne budu u mraku. Naime, stanovnici ovog naselja već 5 meseci su bez struje, a sa približavanjem zime egzistencijalno su ugrožene 24 porodice u kojima je mnogo dece, pišu Južne vesti.

Problem u ovom naselju je višedecenijski, a kako je za Južne vesti izjavila jedna od najglasnijih žiteljki ovog naselja problem je u tome što nisu svi stanovi legalizovani, kao i to što je jedan njihov komšija navodno pokušao da krade struju, te su svi u mraku.

Jedan od razloga koji navode je taj, drugi da nas je policija isključila jer se jedan pojedinac navodno priključio kradom i da je uhvaćen na licu mesta. Ako je jedan pojedinac pogrešio ne možete vi 23 porodice da kaznite sa malom decom. To su od ukupnog broja stanovnika 50 % dece. Mi nemamo frižidere, nemamo mašine, šporet. Mi nismo protiv države i protiv predsednika, ali ova lokalna vlast nas samo laže„, poručila je za Južne vesti Anđelka Vučković.

Žitelji ovog naselja zahtevaju da se po ubrzanom postupku priključi struja, kao i da se radi na sistemskom rešenju za ovaj problem. To uključuje da se svakom domaćinstvu obezbedi brojilo za struju, kao i da za svaku porodicu bude obezbeđeno da minimum jedan član porodice koji je radno sposoban dobije posao kako bi rešenje problema bilo održivo.

Sa druge strane, u odgovoru na pitanja Južnih vesti, EPS je odgovorio da su zahtevi neprihvatljivi i da stanovnici traže da se priključe na mrežu na nezakonit i nelegalan način.

Ističemo da je u naselju „12. februar“ postojalo 10 legalnih priključaka koji su bili izmešteni na regulacionu liniju. I pored činjenice da su imali legalne priključke, vlasnici tih objekata su u želji da izbegnu plaćanje električne energije, angažovali treće lice koje je na devet brojila izvršilo nelegalnu intervenciju, kako se potrošnja električne energije ne bi registrovala na brojilu“, navedeno je u odgovoru Elektrodistribucije Niš u kome se dodaje i da je, da bi pomenuti objekti mogli ponovo da se priključe na mrežu, potrebno da njihovi vlasnici podnesu uredne zahteve i daju svu potrebnu dokumentaciju. Prioritet je dokaz o pravu svojine, odnosno pravu korišćenja objekta za koji se traži priključak.

Romska zajednica u Srbiji procentualno je u najvećem riziku od siromaštva i socijalne deprivacije, a Romi su u najvećem broju slučaja u situaciji beskućništva i života u substandardnim naseljima koje su bez infrastrukture i elementarnih uslova za život. Ovaj problem socijalno najugroženijih društvenih grupa decenijama nije rešen, što utiče na kvalitet života i zdravlje žitelja ovih naselja. Vrlo često se, kao što vidimo i u ovom slučaju, nečinjenje pravda birokratijom. A u međuvremenu, više od dvadesetoro dece zimu čeka bez struje.

Foto: Opre Roma Srbija, izvor Južne vesti

Nemanja Marinović
Kad ne uređuje tekstove, bistri politiku. Kad ne bistri politiku, bistri pop kulturu.

Komentari

Leave a reply

Molimo Vas, unesite komentar
Please enter your name here

Preporučujemo

Instagram

Jachim zoomira nedelju

Preporučujemo

Najnovije

GLEDAJ

Još