TOP5 lažnih vesti o Ukrajini na koje smo svi naseli. I jedna istinita.

Ruskoj Državnoj Dumi predložene su izmene Krivičnog zakona prema kojima se za iznošenje lažnih informacija o dejstvima Vojske Rusije u vojnim operacijama predviđa kazna do 15 godina zatvora. S obzirom da se radi o zemlji potpunog totalitarizma koja već dugo proganja sve novinare koji kritički pišu o režimu – jasno je i čemu ovo služi. Da li Putin zaista veruje da može da sakrije vojne operacije i da nas ubedi da je mirotvorac i da na Ukrajinu baca ruže – ne znamo, ali postoje mnoge vesti iz ove zemlje u koje svi mi jesmo poverovali. A potpuno su lažne. Zato je tu Istinomer, da ih razotkrije.

Ove nedelje gošća Uređivanja bila je Nataša Kilibarda sa ovog portala, i predstavljamo vam pet najlažnijih lažnih vesti koje su razotkrili. Počevši od onih najnebuloznijih da je Ukrajina napala Rusiju, pa do onih koje smo najviše voleli da delimo na mrežama. Ono što im je svima zajedničko jeste cilj – ove lažne vesti ne služe tome da u ove gluposti neko poveruje, već da ih bude toliko da više niko ni u šta ne veruje. Tako nam se i vojna okupacija može prodati kao mirovna misija.

Tako da ne, CNN nije objavio da im je poginuo novinar, misica nije krenula u rat, a lažni leševi su zapravo protest u Beču… ali zato povređena žena za koju tvrdite da je lažna fotografija, e zamislite – ona baš jeste istinita!

1. Lažna smrt novinara CNN-a

Veliki ljubitelji Rusije, i mrzitelji zapada, potrčali su da podele vest kako CNN laže i kako im u svakom ratu pogine isti novinar. Vest zvuči jako dobro, ako vam odgovara da u nju verujete, ali je njenu netačnost moguće proveriti u samo jednom koraku – uđete u profil koji ju je objavio. Da li zaista iko može da poveruje da CNN Ukraine ima 100 pratilaca i postoji nekoliko dana? Pa niko nije toliko naivan. Osim ako mu ne odgovara da to podeli.

No, šta je istina – „Berni Gors“, NIJE „prva američka žrtva ukrajinske krize“, a nije ubijen ni u Avganistanu u avgustu 2021. godine . Berni ne postoji. Osoba sa fotografije koja se koristi u tvitovima sa lažnog naloga je YouTuber Džordi Džordan.

Pogledajte sve o ovom slučaju.


2. Video sa filmskog seta predstavljen kao antiruska propaganda

Rusofili su otkrili još jednu svetsku zaveru! Ukrajinci su lažirali rat! Objavljen je snimak koji pokazuje kako Ukrajinci koji „trče za svoj život” nisu Ukrajinci, već glumci i da je sve lažirano! RAT U UKRAJINI JE LAŽAN!

Bravo, svaka čast! Jesu glumci. I to glumci u naučnofantastičnom filmu koji je snimljen još 2013. godine i to u Birmingemu! Tako da, drugari, niko nije ni pokušao da pravi „antirusku propagandu“, već je neko pokušao da kreiranjem lažnih vesti stvori sliku kao da se u Ukrajini ne dešava ništa i da je rat izmišljen. Kao što rekoh, Putin baca cveće po Ukrajini. Nije prošlo.

A evo i detalja o tome kako je ova lažna vest otkrivena.


3. Niko ne dira Čajkovskog

Poznato je istraživačko novinarstvo naših tabloida i šta su oni sve u stanju da „razotkriju“. Tako su otkrili i da su dela Čajkovskog skinuta sa repertoara, a nisu. Zapravo je samo program modifikovan i umesto nekih dela stavljena su druga, ali Čajkovski je i dalje tu. I program je dostupan na jedan klik. Ali što, kad možemo da verujemo u ono što nam se sviđa.

Sve o ovoj lažnoj vesti možete pročitati na Istinomeru.


4. Viralni video ne prikazuje sletanje ruskih padobranaca u Ukrajinu

Ne nasedaju samo fanovi Rusije na lažne vesti. Svi smo poverovali i u sletenje ruskih padobranaca u Ukrajinu. Ova vest nije tačna. Snimak je star četiri godine. Tehniku korišćenja snimaka iz starih sukoba kao novog materijala često koriste na društvenim mrežama, pre svega radi reach-a i skupljanja lajkova. Uglavnom namera nije da se izvrši opasna manipulacija jer, u ovom slučaju, nije potrebno lažirati spuštanje padobranaca – istina je daleko gora od ove lažne vesti.

Koje su tehnike koristili kako bi otkrili pozadinu video snimka, pročitajte u tekstu na Istinomeru.


5. Od deteta se ne oprašta ukrajinski vojnik, već ruski otac

Još jedan primer kako u želji da se dobije reach na emocije plasiramo lažne vesti i u njih verujemo. Ova slika je delovala potpuno logično jer kada se vrši užasna vojna agresija logično je da oni koji su žrtve budu na ovakvoj emotivnoj fotografiji. Međutim, žrtve imaju obe strane i poznato je da i mnogi Rusi ne podržavaju ono što njihov diktator radi u Ukrajini. I svakodnevno su hapšeni zbog toga.

A kako su pozadinu ove fotografije otkrili novinari Istinomera, saznajte u tekstu koji su objavili na svom portalu.


JEDNA PRAVA VEST, a proglašena za lažnu:

Fotografija povređene žene jeste autentična

Ista ekipa koja nije skontala da im scene iz niskobudžetnog filma prodaju kao rat u Ukrajini, ili da CNN ima sto pratilaca na mrežama – skontala je da fotografija povređene žene u Ukrajini NIJE istinita. Kako su odjednom dobili skilove za prepoznavanje lažnih vesti?!

Pa, nisu. Pustili su svesno lažnu informaciju kako bi napravili potpuni haos u našim glavama i ubedili nas da i ono što jeste istina – to nije. Fotografija povređene žene jeste autentična i Istinomerovi fakt čekeri su to, koristeći poznate alate – proverili. Kako, možete saznati u njihovom tekstu.


A o čemu smo sve razgovarali u Uređivanju i na koje sve medijske manipulacije smo se osvrnuli pogledajte u novoj epizodi UREĐIVANJA

Nemanja Marinović
Kad ne uređuje tekstove, bistri politiku. Kad ne bistri politiku, bistri pop kulturu.

Komentari

Leave a reply

Molimo Vas, unesite komentar
Please enter your name here

Preporučujemo

Instagram

Jachim zoomira nedelju

Preporučujemo

Najnovije

GLEDAJ

Još