Na listi Reportera bez granica koja rangira zemlje po stanju medijskih sloboda, uz zabrinjavajuće reči u najnovijem izveštaju Srbija se našla na istoj poziciji kao i prethodne godine.
Nevladina organizacija koja prati i beleži položaj medija u zemljama širom sveta „Repori bez granica“ izdala je najnoviji izveštaj, kao i listu indeksa medijskih sloboda.
Na neslavno 93. mesto po indeksu Reportera dospeli smo erozijom od 2013. kada smo zauzimali 63. poziciju.
Zemlje u okruženju u sličnoj su poziciji:
- Bugarska (113)
- Crna Gora (104)
- Mađarska (92)
- Severna Makedonija (90)
- Albanija (83)
- Kosovo (78)
- BIH (58)
- Hrvatska (56)
- Rumunija (48)
- Slovenija (36)
Prva na listi je Norveška, zatim Finska i Švedska, dok su najslabije rangirane zemlje Turkmenistan, Severna Koreja i Eritreja, koja je na poslednjem mestu.
U segmentu izveštaja za Srbiju piše:
„Srbija je zemlja sa slabim institucijama koja je plen lažnih vesti koje šire senzacionalni mediji koje podržava Vlada, zemlja u kojoj su novinari izloženi gotovo svakodnevnim napadima koji sve više dolaze od vladajuće elite i provladinih medija.“
Podsećaju na „drakonski zakon“ Vlade Srbije, po kojem je isključivo Krizni štab imao ovlašćenja da daje informacije o pandemiji. Taj zakon kasnije je ukinut, ali njegova posledica je hapšenje novinarke Ane Lalić zbog izveštavanja o nedostatku opreme u Kliničkom centru Vojvodina.
Oni ukazuju na nerešen slučaj ubistva novinara Slavka Ćuruvije, ali i pohvaljuju reagovanje pravosudnog sistema u slučaju paljenja kuće novinara Milana Jovanovića. Podsećaju i na težak položaj uzbunjivača iz Krušika, Aleksandra Obradovića.
Konstatuju da nezavisni mediji nastavljaju profesionalno i odgovorno da rade svoj posao uprkos teškim okolnostima, koje Reporteri definišu kao „problematično okruženje za medijske slobode“.