Grejanje se odlaže, a računi ostaju isti

Grejna sezona, koja je trebalo da počne pre 5 dana, odložena je do kraja meseca. Kao razlog navodi se štednja energenata i vremenska prognoza Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Predviđeno je da grejna sezona traje od 15. oktobra do 15. aprila, a u izuzetnim slučajevima ona može početi i ranije. S obzirom da nas do kraja oktobra očekuju temperature do 22 stepena, uslovi za odlaganje grejanja su trenutno povoljni.

„Spremni smo, svakako smo spremni za početak sezone, energenti su tu. Samo je besmisleno da ih trošimo“, rekla je Ana Brnabić u prošlonedeljnom javnom obraćanju. U međuvremenu, jedinice lokalne samouprave su se uskladile sa preporukama predsednice Vlade.

Energetska i ekonomska kriza koja je nastala usled rata u Ukrajini, podstakla je evropske zemlje da prave planove za uštedu energije. Krajem avgusta, Ministarstvo rudarstva i energetike objavilo je predloge preporuka za smanjenje potrošnje električne i toplotne energije. U prostorijama domaćinstva u kojima se sedi i duže boravi, savetovano je održavanje temperature od 20-21 stepen, a u prostorijama u kojima tokom dana niko ne boravi 10-16 stepeni.

Što dublje zalazimo u jesen, očekivano je sniženje jutarnjih i večernjih temperatura. To znači da već sada, u isčekivanju zvaničnog početka sezone, mnogi građani pribegavaju korišćenju grejnih tela za dogrevanje. Toplotno grejanje koje se isporučuje sistemom centralnog grejanja, plaća se u 12 jednakih rata, a pokriva 180 dana, koliko je definisano da traje jedna grejna sezona.

To će otvoriti dodatni problem. Štednja energenata odlaganjem grejnje sezone može povećati potrošnju struje zbog samostalnog dogrevanja. Tako će ispasti veća šteta nego korist.

Takođe, isporučioci grejanja sklopili su ugovor sa građanima prema kome su dužni da u periodu od 15. oktobra do 15. aprila isporučuju grejanje. Tu uslugu građani plaćaju tokom cele godine. Ono što se naziva „odlaganjem grejne sezone“ zapravo je kršenje tog ugovora, te bi bilo neophodno da građani dobiju umanjen račun za grejanje u odnosu na broj dana kada isto nije isporučivano. Kako se sada čini, to se neće desiti.

Koliko su ove mere samo šminka „ekonomskog tigra“, a koliko će zapravo doprineti ekonomiji – ostaje da se vidi. Nadamo se da na kraju ipak neće jedino u minusu biti upravo građani.

Photo: Pexel/KETUT SUBIYANTO

Komentari

Leave a reply

Molimo Vas, unesite komentar
Please enter your name here

Preporučujemo

Instagram

Jachim zoomira nedelju

Preporučujemo

Najnovije

GLEDAJ

Još