Gde se seli predsednik Južne Koreje?

2022. godina je izborna godina i izborni proces je u jeku u većini država. Pored izbora u našoj zemlji, Mađarskoj, Francuskoj… nekako se provuklo da na predsedničke izbore u Južnoj Koreji ne obratimo dovoljno pažnje, a po mnogo svemu su najspecifičniji.

Održani su devetog marta ove godine, ali to ko je pobedio na ovim izborima nije toliko privuklo pažnju javnosti, koliko je privukla jedna odluka novoizabranog predsednika – odluka o preseljenju Plave kuće u kojoj predsednik treba da živi i radi u toku trajanja svog mandata.

Prema južnokorejskom ustavu, predsednici su ograničeni na jedan petogodišnji mandat. To  znači da sadašnji predsednik, liberal Mun Džae-In nije imao pravo da se kandiduje za drugi mandat, što je dovelo do toga da je na izborima pobedio opozicioni kandidat, konzervativac Jun Suk-Jol, bivši javni tužilac i advokat.

Novoizabrani predsednik Južne Koreje je u toku svoje kampanje spominjao ovu odluku, ali je konačno nakon pobede izjavio da će napustiti Plavu kuću, koja je okružena planinama i osnovati kancelariju u kompleksu Ministarstva odbrane u centru Seula.

Foto: BBC / printscreen

Nova lokacija kancelarije biće u Jongsanu, pored bivše američke vojne baze koja se zatvorila i trenutno se nalazi južno od grada, navodi Rojters.

Do sada nismo imali situacije da predsednik ili predsednica bilo koje zemlje menja lokaciju predsedničke kancelarije, tako da ako ova odluka Jun Suk-Jola uspe, on bio bio prvi predsednik koji je to uradio.

Sama reakcija javnosti po pitanju selidbe bila je raznolika, ali je većina građana osudila njegovu odluku, iako je na konferenciji za štampu kao razlog za nju on naveo upravo da je to kako bi bolje komunicirao sa građanima.

Pored javnosti i sadašnja vlast kritikovala odluku o preseljenju, ali su ipak odobrili novac neophodan za preseljenje. Najčešće kritike su ka tome da čin preseljenja može poremetiti projekte koji su bili predviđeni za taj deo grada, da će se desiti promene u regulacijama prilikom izgradnje novih kuća zbog blizine nove rezidencije, kao i da će zbog samog obezbeđenja predsednika problem sa gradskim prevozom i gužvama biće veći nego što je trenutno. Pojedini predstavnici stručne javnosti tvrde da će selidba napraviti problem po pitanju nacionalne bezbednosti jer imaju komšije sa severa za koje ne znaju kako mogu reagovati. Glavna kritika je ipak ta da će ovo nepotrebno preseljenje plaćati poreski obveznici.

Sa druge strane, deo javnosti biće na dobitku jer će ova promene zasigurno podići cene nekretnina. Ono što je još uvek pod znakom pitanja jeste – šta će biti sa Plavom kućom. Otvara se mogućnost da bude zatvorena, ili iskorišćena za neki budući rezort s obzirom na kojoj se lokaciji nalazi – dalje od grada, okružena prirodom, te da bude pretvorena u muzej ili park?

Odgovor na ovo je taj da će na dan inauguracije novog predsednika plava kuća biti otvorena za posete šire javnosti kao park, koji će građanima Južne Koreje pomoći da bolje razumeju svoju istoriju, a strane turiste upoznati sa istom, navode zvaničnici.

Međutim, ovom trenutku više od 400.000 ljudi potpisalo je peticiju protiv planova novoizabranog predsednika da premesti predsedničku kancelariju sa sadašnje lokacije u zgradu Ministarstva odbrane u centru Seula, tako da je još uvek upitno da li će odluka i biti zaista realizovana.

Naslovna fotografija: Wikipedia

Komentari

Leave a reply

Molimo Vas, unesite komentar
Please enter your name here

Preporučujemo

Instagram

Jachim zoomira nedelju

Preporučujemo

Najnovije

GLEDAJ

Još